36. Festiwal Szkół Teatralnych. Grand Prix dla studentów Szkoły Filmowej w Łodzi

Główną nagrodę 36. edycji Festiwalu Szkół Teatralnych odebrał zespół aktorski spektaklu „Przebudzenie wiosny” w reżyserii Kuby Kowalskiego, reprezentujący Szkołę Filmową w Łodzi.

Jury 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w składzie Jan Frycz, Anna Jadowska, Joanna Kos-Krauze, Anna Smolar, Bartosz Szydłowski i Wioletta Laszczka po obejrzeniu dziesięciu konkursowych spektakli dyplomowych studentów Wydziałów Aktorskich: Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia we Wrocławiu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi zdecydowało o przyznaniu Grand Prix w wysokości 15 000 zł ufundowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zespołowi aktorskiemu spektaklu „Przebudzenie wiosny” Franka Wedekinda w reż. Kuby Kowalskiego w składzie: Anna Biernacik, Karolina Bruchnicka, Adrian Brząkała, Jakub Gola, Patryk Kabała, Magdalena Wieczorek, Jakub Zając.

Specjalna nagroda jury w wysokości 12 000 zł trafiła do zespołu spektaklu „Kochanie, zabiłam nasze koty” w reż. Rafała Dziwisza z AST w Krakowie. Jury przyznało pierwszą nagrodę aktorską w wysokości 5000 zł dla Weroniki Warchoł z AST w Krakowie. Trzy równorzędne drugie nagrody po 3300 zł każda przyznano Michałowi Pawlikowi z AST w Krakowie, Agacie Różyckiej z AT Warszawa oraz Stanisławowi Twarogowi z AST Kraków. Przyznano również 9 równorzędnych wyróżnień oraz nagrody specjalne – ich pełna lista na stronie www Festiwalu Szkół Teatralnych: http://festiwalszkolteatralnych.pl/news/jest-werdykt/.

Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce – jego pierwsza edycja odbyła się w 1983 roku z inicjatywy Jana Machulskiego. Wśród laureatów Festiwalu m.in. Kinga Preis, Zbigniew Zamachowski czy Michał Żebrowski. Festiwal ma tradycję ogólnopolskiego święta ludzi teatru – spotykają się na nim młodzi adepci sztuki aktorskiej, cieszący się dużym dorobkiem artystycznym twórcy Teatru, dyrektorzy artystyczni teatrów, reżyserzy filmowych castingów i wymagająca teatralna publiczność.

Organizatorem 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Współorganizatorami – Teatr Studyjny w Łodzi oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Urzędu Miasta Łodzi. Sponsorem jest PKO BP.

Źródło informacji: Szkoła Filmowa w Łodzi, FOTO: „Przebudzenie Wiosny”, fot. Michał Siarek

Wybrane dla Ciebie

Darmowa aplikacja Nowiny Lokalne na androida. Aktualne informacje i komentarze na Twoim smartfonie.NOWINY LOKALNE