69 placówek pracuje w trybie innym niż stacjonarny, informuje MEN

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów, 3 września w trybie stacjonarnym pracowało blisko 48,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, 99,86 placówek pracuje... Czytaj dalej »

Powstała darmowa gra komputerowa o Grudziądzu

Grudziądz, a dokładniej jego dawny system doprowadzania wody, był inspiracją do powstania gry komputerowej. Gra powstała na podstawie badań naukowców Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. W wyniku badań historyczno-archeologicznych, prowadzonych... Czytaj dalej »

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Prace MEN nad przepisami o odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli (komunikat)

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wpisany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Planowane w projekcie zmiany w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli... Czytaj dalej »

MEN: Wyjaśnienie dotyczące funkcjonowania szkół

– MEN informuje: Obecnie szkoły funkcjonują w ograniczonym zakresie. Do 24 maja br. zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na... Czytaj dalej »

Ponad 62% ankietowanych nauczycieli otrzymało niższe wynagrodzenie w czasie zdalnego kształcenia

Ponad 62% nauczycieli otrzymało niższe wynagrodzenie w czasie zdalnego kształcenia, wynika z ankiet przeprowadzonych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. W badaniu, które ZNP przeprowadził w dniach 30.04 – 4.05.2020, wzięło... Czytaj dalej »

Placówki oświatowe zamknięte na dwa tygodnie

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone – informuje MEN i wyjaśnia, co powinni zrobić dyrektorzy szkół, a co rodzice.  Przez dwa tygodnie... Czytaj dalej »

RPO: książka promująca bicie dzieci może nawoływać do przestępstwa

Jak rozmawiać z dzieckiem, by „wiedziało, za co dostaje lanie”? Co zrobić, by kara „nie była zneutralizowana” np. przez pieluchy? – takie m.in. treści zawiera książka pt. „Pasterz serca... Czytaj dalej »

Blisko połowa dorosłych Polaków nie pracuje i się nie uczy.

Populacja osób biernych zawodowo liczy blisko 13,3 mln osób. To oznacza, że prawie połowa dorosłych Polaków z różnych powodów nie pracuje i się nie uczy. Aktywizacja biernych zawodowo i długotrwale bezrobotnych to priorytety resortu... Czytaj dalej »

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego w sprawie projektu ustawy penalizującej działania z zakresu edukacji seksualnej.

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks Karny (zawartej w druku sejmowym nr 3751) penalizującej działania z zakresu edukacji... Czytaj dalej »

Naukowcy wykryli mikroplastik w powietrzu w Krakowie

Zimą w krakowskim powietrzu obecny jest mikroplastik – twierdzą autorzy pierwszego w Polsce badania tego zjawiska. Naukowcy nie określili na razie skali zanieczyszczenia. Globalna produkcja wszechobecnych w życiu codziennym... Czytaj dalej »

Prawo.pl: nadmierna biurokracja uciążliwa dla nauczycieli

Do piętrzenia się biurokratycznych obowiązków przyczyniają się dyrektorzy szkół, oceniła większość nauczycieli, odpowiadając na ankietę, przeprowadzoną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Większość respondentów stwierdziła w badaniu, że dyrektorzy wymagają od... Czytaj dalej »

Dolnośląski Festiwal Nauki – ruszyły zapisy

Ruszyły zapisy na niektóre wydarzenia Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W ramach festiwalu przewidziano ok. 1400 atrakcji w 11 miastach Dolnego Śląska. DFN rozpocznie się 14 września, a potrwa do 25... Czytaj dalej »