Kielce/ Zwycięzcy ERC 2019 wycofali się z tegorocznych zawodów; zawodnicy na kwarantannie

Kielce Drużyna Impuls Politechniki Świętokrzyskiej

Drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, zwycięzca dwóch ostatnich edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (ERC), wycofała się z tegorocznej rywalizacji. Dwóch członków zespołu zostało skierowanych na kwarantannę.

ERC (ang. European Rover Challenge – ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez studenckie zespoły. Po raz pierwszy zorganizowano je w 2014 r. Tegoroczna edycja ERC odbędzie się w Kielcach od 11 do 13 września. Weźmie w niej udział ponad 30 drużyn z 14 krajów świata.

Dwie ostatnie edycje tych zawodów wygrała drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Niestety kielczanie w tym roku nie będą bronić tytułu. “Musieliśmy się wycofać z zawodów, bo dwóch członków ekipy, w tym i ja, miało ostatnio kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że i my zostaliśmy zarażeni tym wirusem. Zostaliśmy skierowani na kwarantannę” – powiedział PAP lider ekipy Kamil Borycki, który dodał, że decyzja ta została podjęta ze względów bezpieczeństwa.

“Nie chcieliśmy ryzykować zdrowia innych członków zespołu. Co prawda, teraz wszystkie konkurencje w zawodach są przeprowadzane zdalnie, ale do tej imprezy musimy się przecież przygotować. Konieczne są wspólne spotkania, a później podczas zawodów musimy podejmować wspólne decyzje. Niestety nie jest to możliwe, bo mam obowiązkową kwarantannę do 14 września, a wtedy będzie już po zawodach” – podkreślił kielecki student, który nie ukrywał, że była to bardzo trudna i bolesna decyzja.

“Przez cały rok przygotowywaliśmy się do tych zawodów, włożyliśmy w to mnóstwo wysiłku. Mówi się trudno, ale tak czasami bywa w życiu. Teraz będziemy trzymać kciuki za inne drużyny, a w przyszłym roku będziemy chcieli znowu wygrać te zawody” – zapewnił Borycki.

Zasmucone takim rozwojem sytuacji są także władze Politechniki Świętokrzyskiej. “Bardzo żałujemy, że nasza drużyna Impuls, którzy tak naprawdę są najlepsi na świecie, nie wystartuje w tej edycji imprezy. Na takie wypadki losowe nie mamy niestety wpływu. Mieliśmy nadzieję, że także w tym roku nasi studenci potwierdzą, że są najlepsi. Ale liczymy, że w kolejnych zawodach drużyna weźmie już udział i odniesie kolejne sukcesy” – powiedział PAP Kamil Dziewit, rzecznik prasowy kieleckiej uczelni.

ERC to europejska wersja odbywającej się w Stanach Zjednoczonych, znanej już w świecie imprezy University Rover Challenge (URC). W tych zawodach, które odbywają na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, w 2019 r. drużyna Impuls także okazała się najlepsza.(PAP)

Autor: Janusz Majewski/PAP Nauka w Polsce

Wiadomości Kielce

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Nowiny Lokalne

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x