Porcelana z Ćmielowa – skarb świetokrzyskiego

Gości na stołach monarchów i głów państw na całym świecie. Jej tradycja liczy już 228 lat. Porcelana z Ćmielowa, bo o niej tu mowa to kultywowana od pokoleń tradycja, ale także rozwój i nowe trendy.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie warto odwiedzić to niewielkie miasteczko, oprócz fabryki porcelany istnieje tam bowiem Żywe Muzeum Porcelany.

Miłośnicy piękna mają okazję zobaczyć jak powstaje porcelana oraz wziąć udział w warsztatach ceramicznych. Podczas nich pod okiem instruktora pomalują filiżankę wg własnego pomysłu czy wykonają różę z masy porcelanowej.

Ponadto turyści mogą zwiedzić z przewodnikiem starą część fabryki, wejść do wnętrza starego pieca do wypału porcelany, a także poznać tajemnice różowej porcelany odtworzonej wg przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego.

W jednej z sal prezentowane są również ikony malowane na porcelanie i dzieła światowego malarstwa przeniesione na porcelanowe płyty.

Po zwiedzaniu muzeum, warto odwiedzić kawiarnię, której nazwa „Leżąca Kotka” wzięła się od jednej z porcelanowych figurek. Jest to miejsce niepowtarzalne. Goście mają okazję skosztować tu, w ręcznie malowanych filiżankach, najdroższej kawy świata czy kawy z porcelaną.

W Marmurowej Sali znajduje się sklep firmowy, gdzie można zakupić wyroby z fabryki w Ćmielowie. Oferta jest niezwykle bogata.

Wybrane dla Ciebie

Darmowa aplikacja Nowiny Lokalne na androida. Aktualne informacje i komentarze na Twoim smartfonie.NOWINY LOKALNE