Próba ocenzurowania artykułu o pedofilii w Kościele. Rzecznik interweniuje w MNiSzW

gazeta
  • Urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości chciał usunięcia z czasopisma naukowego artykułu o prewencji wykorzystywania seksualnego w Kościele Katolickim
  • Wprawdzie potem żądanie to wycofano, ale próbę ocenzurowania artykułu naukowego w tak newralgicznym temacie RPO ocenia negatywnie
  • Naruszała ona bowiem standardy konstytucyjne i międzynarodowe

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka o zbadanie sprawy pod kątem naruszenia autonomii czasopism naukowych.

Na podstawie stanowiska Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, RPO dowiedział się o żądaniu urzędnika MS, aby z kwartalnika „Dziecko Krzywdzone. Teoria-Badania-Praktyka” usunięto artykuł o prewencji wykorzystywania seksualnego w Kościele Katolickim. Żądanie było skierowane do wydawcy czasopisma – Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”.

Jak słusznie wskazał Komitet, tego typu działania stanowią przejaw cenzury oraz rażąco naruszają art. 73 Konstytucji, który gwarantuje wolność badań naukowych i publikacji ich wyników.

Wycofanie tego żądania – zmierzające do zagwarantowania realizacji praw autorki artykułu – nie umniejsza jednak powagi zdarzenia.

Próba ocenzurowania artykułu naukowego w tak newralgicznym temacie musi zostać wyraźnie oceniona negatywnie jako naruszająca standardy konstytucyjne i międzynarodowe. Podjęte powinny zostać odpowiednie działania, aby podobna sytuacja nie powtórzyła się – podkreśla RPO. 

Informacja Rzecznika Praw Obywatelskich

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Nowiny Lokalne

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x