Ruszyła druga edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie”

Dnia 28 czerwca 2018 roku przed Dworcem Centralnym ruszyła druga edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie”, zachęcająca do honorowego oddawania krwi. Do września będzie można oddać krew na 10 wybranych dworcach kolejowych w Polsce.

Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Tarnów, Warszawa i Wrocław – to w tych miastach, na dworcach kolejowych staną mobilne punkty pobierania krwi. Do końca września każda osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia będzie mogła honorowo oddać krew.

Wystarczy, że przyjdzie wypoczęta i zdrowa, a w ciągu 24 godzin przed pobraniem zje lekkostrawny posiłek, wypije około 2 litrów wody i wyeliminuje papierosy i alkohol, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Podczas konferencji inaugurującej akcję „Kolej na Ciebie – uratuj życie” Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury zaznaczył, że wakacje to czas, w którym dochodzi do większej liczby wypadków, których ofiary często potrzebują krwi ratującej życie. Dodał, że cieszy się, że w tak ważną akcję zaangażowały się wszystkie spółki kolejowe oraz ich partnerzy.

PKP S.A. jest spółką wrażliwą i odpowiedzialną społecznie, dlatego organizujemy po raz drugi akcję ‘Kolej na Ciebie – uratuj życie’

– powiedział Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP S.A. Dodał, że ustawienie krwiobusów przy największych dworcach kolejowych w Polsce jest nieprzypadkowe, gdyż w okresie wakacyjnym to właśnie dworce są miejscami, w których wzrasta liczba podróżnych, dzięki czemu honorowych krwiodawców może być jeszcze więcej.

Obecny podczas pierwszego dnia akcji prezes PKP Telkol, Mirosław Gilarski podkreślił, że akcja ta jest doskonałą okazją, aby oddać krew i uratować komuś życie, dlatego sam zdecydował się na taki gest.

Taką samą postawę przyjęli funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy od samego początku akcji licznie ustawili się w kolejce do honorowego oddania krwi.

„Wielu z naszych funkcjonariuszy regularnie oddaje krew, niektórzy oddali już ponad 20 litrów i otrzymali odznaczenie od Polskiego Czerwonego Krzyża jako Honorowi Dawcy Krwi. Chcemy ofiarnie służyć człowiekowi”

– powiedział insp. Marcin Żywiołek, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei.

Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP podkreśliła, że krwi nie da się w żaden sposób wyprodukować, dlatego jesteśmy zdani na drugiego człowieka i piękne jest to, że możemy dać coś od siebie i pomóc.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że w okresie wakacji ta krew jest szczególnie potrzebna, gdyż w tym czasie dochodzi do największej liczby wypadków, w których to ta krew ratuje życie.

W tegoroczną zbiórkę promującą honorowe krwiodawstwo zaangażowały się spółki Grupy PKP, Fundacja Grupy PKP, a także Narodowe Centrum Krwi, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Polonus i Krajowa Rada Kolejarskich Klubów HDK PCK. Akcja objęta jest patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Zdrowia.

Krew można oddać w następujących terminach:

czerwiec

• 28.06 Warszawa Centralna

lipiec

• 02.07 Lublin

• 16.07 Kraków Główny

• 17.07 Gdynia Główna

sierpień

• 06.08 Gdańsk Główny

• 23.08 Bydgoszcz Główna

• 29.08 Wrocław Główny

wrzesień

• 06.09 Częstochowa

• 12.09 Katowice

• 19.09 Tarnów

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Wybrane dla Ciebie

Darmowa aplikacja Nowiny Lokalne na androida. Aktualne informacje i komentarze na Twoim smartfonie.NOWINY LOKALNE