Tajniki umów ubezpieczeniowych

ubezpieczenie

Aby swobodnie poruszać się po warunkach umów ubezpieczenia, trzeba znać podstawowe definicje. Okazuje się jednak, że wiele osób ich nie zna. I to dlatego, niekiedy, wynikają z tego powodu rozmaite nieporozumienia.

W raporcie przygotowanym przez KNF, możemy przeczytać, że zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej posiada w Polsce 59 podmiotów gospodarczych. 28 z nich zajmuje się ubezpieczeniami na życie a 30 zakładów oferuje ubezpieczenia majątkowe. Natomiast jedna firma ubezpieczeniowa, zajmuje się reasekuracją. Kto to jest ubezpieczyciel? To krajowy lub zagraniczny podmiot gospodarczy, który posiada zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej, najczęściej w formie spółki akcyjnej.

Osoba, która zawiera umowę ubezpieczenia z ubezpieczycielem, nazywana jest, jako ubezpieczająca. Może nią być dowolna osoba, która zawiera umowę ubezpieczenia i zobowiązuje się do zapłaty składki ubezpieczeniowej. Ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie – we własnym imieniu i na własny rachunek. Wówczas jest jednocześnie ubezpieczającym i ubezpieczonym. Może też zawrzeć umowę na cudzy rachunek. Wtedy ubezpieczonym jest osoba trzecia, ale składkę ubezpieczeniową zobowiązany jest opłacać ubezpieczający. Można to przedstawić następująco: ojciec chce ubezpieczyć swojego syna. Zawiera umowę z firmą ubezpieczeniową i opłaca wymaganą składkę. Ale osobą wskazaną do ubezpieczenia w umowie nie jest on sam, ale właśnie jego syn – który objęty jest ochroną.

W ubezpieczeniach na życie występuje także uposażony, którego może wskazać ubezpieczający w każdym momencie trwania ubezpieczenia. Uposażony jest osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia należnego w przypadku śmierci ubezpieczonego. Wybór osoby bądź osób uposażonych, powinien być dokonany z przekonaniem. Ubezpieczenie na życie, zawiera się najczęściej z myślą zabezpieczenia przyszłości osób najbliższych: http://pamietnikwindykatora.pl/definicja-i-funkcje-ubezpieczenia-na-zycie/. I to właśnie z tego względu, na uposażonych wybieramy najczęściej rodziców, małżonków czy dzieci. Jednak uposażonymi – nie muszą być członkowie naszej rodziny! Jeśli chcemy, osobami uposażonymi możemy uczynić osoby nam obce (np. sąsiadkę) czy też dowolną instytucję (np. fundację). To my decydujemy o naszych pieniądzach… Możemy zatem wskazać, np. aż kilku uposażonych. Możemy zmienić nasze wskazanie w trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej. Możemy także, odwołać nasze wskazanie. Jeśli wskazujemy np. kilku uposażonych – ale nie wskazujemy podziału sumy ubezpieczenia – to osoby uprawnione otrzymają swoje świadczenie w równych częściach. A co się stanie, jeśli uposażony nie zostanie wskazany w umowie ubezpieczenia? Wówczas podział środków finansowych następuje wg kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia…

Dlatego też, należy się głęboko zastanowić się nad umową ubezpieczeniową,po ewentualnym wcześniejszym zweryfikowaniu mitów na temat ubezpieczeń. I oczywiście wnikliwie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Musimy bowiem pamiętać, że przysługują nam określone prawa – ale też mamy pewne obowiązki. Trzeba, zatem jeszcze przed podpisaniem umowy – wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z interpretacją zawartych tam postanowień. Pozwoli to na uniknięcie, zupełnie niepotrzebnych rozczarowań.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Nowiny Lokalne

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x