Zwiedzamy Wrocław z krasnalami

Rzeźby krasnali są symbolem miasta. Wtopiły się w miejski krajobraz. Wędrując po Wrocławiu warto mieć oczy szeroko otwarte.

Skrzaty spotkać bowiem można na chodnikach, placach, budynkach, przed kawiarniami, bankiem i nie tylko. Każdy z nich ma swoje imię. Jest wśród nich m.in. Giełduś, Kanapownik, Papa Krasnal, Pocztowiec, Radiowiec, Wypłatnik i Życzliwek.

Pojawiają się w mieście od 2005 roku. Wtedy to rzeźbiarz Tomasz Moczek ustawił pięć pierwszych krasnali. Dziś jest ich ok. 350 . Tworzone są na zamówienie instytucji publicznych, firm i osób prywatnych.

Powered by flickr embed.

Skąd wziął się pomysł, stawiania ich we Wrocławiu?

Teorii na temat tego, skąd wzięły się krasnale we Wrocławiu jest wiele. Jedna z nich mówi, że zostały wezwane do miasta, aby pomóc mieszkańcom w rozprawieniu się z Chochlikiem Odrzańskim, który płatał różne figle. Druga teoria głosi, że krasnale pojawiły się dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to ruch Pomarańczowej Alternatywy rysując na murach krasnale ośmieszał w sposób pokojowy ustrój komunistyczny. Jeszcze inna teoria mówi o tym, że krasnale pojawiły się na wrocławskiej ziemi, gdy Wrocław był jeszcze niewielką wioską. Pomagały ówczesnym mieszkańcom w pracach domowych i gospodarskich.

Za ich sprawą zwiedzanie miasta to fantastyczna przygoda, podczas której zarówno mali jak i duzi nie będą się nudzić. Rozpoczynając wędrówkę śladami wrocławskich krasnali warto wziąć ze sobą mapę, na której zaznaczone są miejsca ich występowania. Można ją pobrać ze strony:

http://krasnale.pl/mapa-poszukiwacza-krasnali/

Wybrane dla Ciebie

Darmowa aplikacja Nowiny Lokalne na androida. Aktualne informacje i komentarze na Twoim smartfonie.NOWINY LOKALNE